عاقبت «رحمان ۱۴۰۰»؛ پاسکاری های بی نتیجه، پنهانکاری های هدفدار

خودداری مدیران از پاسخگویی درباره تخلف‌های اکران یک «شبه‌کمدی»

 متخلفان «رحمان ۱۴۰۰» در هیاهوی اخبار اکران غیرقانونی و عجیب این فیلم در حالی آسوده به ادامه فعالیت خود پرداخته‌اند که مدیران سینمایی از ارائه هرگونه توضیح روشنی درباره پیگیری پرونده مذکور سرباز می زنند!

 

با گذشت حدود یک ماه از جلوگیری از اکران نسخه غیرقانونی «رحمان ۱۴۰۰»، تلاش‌های خبرنگار سینماپارت برای اطلاع از سرنوشت خاطیان این اتفاق به سرانجام نرسید.

روز گذشته پس از تماس‌های چند باره با محمدرضا فرجی، مدیرکل دفتر سینمای حرفه‌ای که با خاموش بودن تلفن و یا اجتناب از پاسخگویی همراه شد، ناگزیر در پیامی از ابراهیم داروغه زاده، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی خواستیم که به جای وی، درباره این مسئله صحبت کند. داروغه زاده اما پاسخگویی در مورد این تخلف آشکار را به محمدرضا فرجی ارجاع داد که امروز (یکشنبه) نیز این امکان میسر نشد. ضمن اینکه طرح مسئله پاسخگو نبودن محمدرضا فرجی با داروغه‌زاده نیز با سکوت این مدیر سینمایی همراه شد.

موضوع تخلف موسسه فیلمیران را امروز حتی با غلامرضا فرجی سخنگوی شورای صنفی نمایشی هم در میان گذاشتیم که همان طور که پیش بینی می شد، او صحبت درباره سرنوشت «رحمان ۱۴۰۰» را خارج از حوزه وظایفش دانست.

بر اساس قانون اما، متخلفان در چنین اقداماتی «گذشته از اینکه برای تخلف در هر مورد به موجب قوانین جاری مملکتی از سوی سازمان سینمایی مجازات می‌شوند در مرحله اول پروانه نمایش فیلم در صورت تخلف علاوه بر مجازات قانونی پروانه کسب متقاضی و نمایش دهنده فیلم و اسلاید لغو خواهد شد». چیزی که نص صریح ماده ۱۴ آئین نامه صدور پروانه نمایش انواع فیلم مصوب ۱۳۴۴/۰۶/۲۷ است.

ضمن اینکه طبق ماده ۲۰ آئین نامه نظارت بر نمایش فیلم و اسلاید، نمایش تمام یا قسمتی از هر فیلم که در نتیجه بی‌ارزشی، ایجاد مبتذل پسندی در تماشاگران کند، در سراسر کشور ممنوع است. ماده‌ای قانونی که متاسفانه با مروری کوتاه بر محتوای آثاری چون «رحمان ۱۴۰۰» و برخی دیگر از شبه‌کمدی‌های اخیر سینمای ایران، به خوبی می توان دریافت در بحث نظارت در سینمای ایران به آن هیچگونه توجهی نشده و مغفول مانده است.

جالب آنکه این تعلل در انجام وظیفه از سوی مسئولان سازمان سینمایی همان طور که پیشتر نیز نوشتیم بر اساسنامه منتشر شده در فضای مجازی، زودتر از زمانی که رسانه‌ای شود، مدیران سینمایی از آن اطلاع داشتند، اما در جهت اصلاح آن گام مهمی برداشته نشد و حالا پس از گذشت یک‌ماه از توقف اکران «رحمان۱۴۰۰» مسئولان سینمایی همچنان از پاسخگویی به این موضوع پرهیز می‌کنند!

پاسکاری های بی نتیجه اهالی رسانه درباره شناسایی و سرنوشت متخلفان «رحمان ۱۴۰۰» و پنهانکاری های -ظاهرا‌ً- هدفدار نسبت به جزییات ماجرا، تا آنجا مسببان این اتفاق را جسارت بخشیده که در نقل قولی اخیراً مقصران این جرم آشکار را به دو سینما تقلیل داده‌اند!

قصدمان مچگیری نیست، اما در کدام نظام اداری دیگر کشورها، بروز چنین تخلفی با امیدواری مدیران برای مشمول زمان شدن آن و فراموشی احتمالی رسانه ها گره می‌خورد؟ گزینه ای که طفره رفتن مدیران سینمایی از پاسخگویی نسبت به آن، صحتش را کاملاً تأیید می کند.

بدتر آنکه متخلفان اکران «رحمان ۱۴۰۰» به جای عذرخواهی از تماشاگران و افکار عمومی یا ارایه توضیحی دقیق، همچنان در حال ناله و نفرین کردن به کسانی هستند که از نگاه آنها «عاملان توقیف»(؟!) این فیلم غیر اخلاقی و سخیف هستند!

جالب اینجاست که تهیه‌کنندگان و سرمایه‌گذاران این فیلم در آشفته‌ بازار اکران نوروزی، چند برابر هزینه تولیدشان را به جیب زده و یا فیلم دیگری از دایره تحت نظر خود را روی پرده می فرستند و برای اکران محصول بعدیشان نیز برنامه ریزی می‌کنند.

با وجود آنکه بشدت معتقد به پیگیری امور مذکور توسط سازمان سینمایی و وزارت ارشاد هستیم و حل مشکلاتی نظیر تخلف در اکران «رحمان ۱۴۰۰» را در داخل خانواده سینما انتظار می کشیم، اما به نظر می رسد در تساهل و مدارای نابجای مسئولان سینمایی، بیراه نیست که ضرورت ورود دستگاه قضایی به این پرونده بیش از پیش است.

لزوم برخورد با چنین مواردی زمانی بیشتر عیان می‌شود که بدانیم بی‌تفاوتی در قبال آن، بی شک به جسارت بیشتر متخلفان در آینده و تکرار موارد مشابه خواهد انجامید. عینیت یافتن چنین اتفاقی نیز بی تردید عواقبی چون تسری یافتن بی‌اخلاقی در جامعه و از بین رفتن حرمتها و موازین خانوادگی و … را در پی خواهد داشت. موضوعی که ارکان سینمای شریف ایران را نیز به نفع کمدی های بی ارزش و بنجل متزلزل خواهد ساخت.

/ سینما پارت /

منبع: بـانی فیلم

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید