موضوعات داغ

خون آشام ها در سینما ، تاریخ و واقعیت

ومپایر ها

خون آشام ها از کجا می آیند؟

خون‌آشام / Vampire / در افسانه‌ها و داستانهای عامیانه اروپایی ها ، موجودی ‌است شبیه انسان که شب‌ها از گور بیرون آمده و به جای خوراک خون مردم را می مکد. این شخصیت سالها بعد محور توجه فیلمسازان و کارگردان ها شد و ده ها فیلم سینمایی بر اساس آن ساخته شد و البته همچنان فیلمهای خون آشام یا همان ومپایر جایگاه مهمی در ژانر وحشت سینما دارد .
در داستان‌های قدیمی، خون‌آشام‌ها دندان‌های نیش بلندی دارند که با آن‌ها ازشاه رگ گردن انسانها خون می‌مکند . خون آشام ها دارای قدرت‌های مافوق بشری از جمله زندگی جاوید ، نامیرا بودن و تبدیل کسانی که گاز می‌گیرد به خون‌آشام هستند.

خون آشام کارتونی

قدرتهای خون آشام

آن‌ها می‌توانند از گوری  عمیق و از میان خاک و سنگ بیرون بیایند.

می‌توانند به شکل گرگ و خفاش درآیند یا به آسانی تبدیل به مه و غبار شوند و از سوراخ کلید به درون اتاق ‌بروند.

آن‌ها در آینه دیده نمی‌شوند ( شاید چون روح هستند) ؛ پوستی رنگ پریده و سفید دارند شاید این علامتی است برای اینکه همیشه در جستجوی خون باشند. عده ای بر این باورند که خون آشام‌ ها می‌توانند با دیگر موجودات فرا طبیعی مثل جن  و شیطان هم صحبت باشند.

خون آشام ها در داستان‌های زیادی موجودات بد ذات و خبیثی هستند که آدم ها را به بردگی می گیرند و خود آن‌ها را نیز به خون‌آشام تبدیل می‌کنند.

آن‌ها می توانند با گرگ‌ها، خفاش‌ها، جغدها و موش‌ها سخن بگویند و آنها را وادار به اعمال شیطانی کنند.

  • حون آشام ‌ها قدرت تلقین و هیپنوتیزم دارند که به وسیله آن قربانیان خود را از مقاومت بازمی دارند و اتفاقت ترسناک را از ذهن حذف می کنند. صبح روز بعد از حملهٔ خون‌آشام‌ها قربانی فقط احساس خستگی شدیدی می‌کند که به گمان او نتیجهٔ کابوسی است که شب قبل دیده‌است.

خون‌آشام شبگرد هستند و از نور متنفر چون زیر نور خورشید یا نابود شده یا بسیار ضعیف.

خون‌آشام البته همیشه موجودی منزوی و خارج  از شهر نیست  گاهی می‌تواند نقش پادشاهی را داشته باشد.

برای دور کردن آنها باید از صلیب ، آب مقدس و یا طلسمهای ویژه‌ای استفاده شود. برای کشتنشان باید سرش را از تن جدا کرد و میخی بلند از جنس چوب را به قلب او فروکرد.

خون آشام و صلیب
یکی دیگر از نقطه ضعفهای این موجود داستانی سیر است و مردم برای دور کردن خون‌آشام‌ها از این گیاه استفاده می‌کردند و اعتقاد داشتند که خون‌آشام‌ها از بوی سیر متنفرند.

فرزند خون آشام

دمپایر یا دمفیر / Dhampir / به خون آشامی گفته می شود که مادرش انسان و پدرش خون آشام باشد و این باعث می شود همچون پدرش نامیرا باشد و مثل مادرش از نور و خورشید و سیر و صلیب نترسد و معمولا شکارچی دیگر خون آشام ها بشود.

بچه-ومپایر
ورود خون آشام به ادبیات کلاسیک

قصه خون آشام ها به شکل امروزی در قرن شانزدهم و از مجارستان شکل گرفت.

در قرن هفدهم مسافرهایی که از بخش مرکزی اروپا می‌آمدند داستانهای وحشتناکی از آنها نقل می‌کردند. حدود یک قرن بعد وحشت از خون آشام ها در مجارستان آنچنان گسترش یافت که هیئتی از طرف دولت مسئول بررسی موضوع شد.

بسیاری از نویسندگان قرن نوزدهم مانند گوته، دکتر پولیدوری و بودلر مطالبی دربارهٔ خون آشام ها  نوشته اند و حتی نمایش‌هایی با این موضوع  اجرا شد. در آلمان اپرایی نیز بر صحنه رفت.
خون آشام ها به مرور به ادبیات کلاسیک و نوین جهان وارد شده‌اند و امروزه کتاب‌ها و فیلم‌های فراوانی با داستان‌های متفاوت در مورد آن‌ها ساخته می‌شود. مشهورترین شخصیت خون‌آشام در ادبیات، دراکولا نام دارد که خالق آن برام استوکر، نویسنده انگیسی، است.

دراکولا نوشته برام استوکر

در سال ۱۸۹۷ برام استوکر دراکولا را نوشت. استوکر داستان ترسناک دراکولا را بر مبنای شخصیت یکی از شاهزاده های منفور رومانی ( ایمپالر، ویلاد سوم ) که در قرن پانزدهم می‌زیسته نوشت . رفتار خشن و قتل و شکنجه هزاران نفر از ترک های عثمانی بخاطر انتقام از قاتلین پدر و برادرش باعث شهرت او در تاریخ است. این شاهزاده دشمنان خود را می کشت و خون آن‌ها را می نوشید. به او لقب دراکولا می دهند . داراکئلا به زبان رومانیایی یعنی فرزند شیطان.

امروزه قصر محل سکونت او در ترانسیلوانیا تبدیل به مکانی توریستی شده است که روزانه بازدید کننده های بسیاری دارد.

دیگر شخصیتهای واقعی که سر منشا خلق خون آشام ها شدند

کنتس الیزابت باتوری (متولد ۱۵۶۱ و درگذشتهٔ ۱۶۱۵ ) شاهزاده ای مجارستانی بود . او در کتاب رکوردهای گینس لقب قوی ترین قاتل زن را گرفته‌است . تعداد قربانیان باتوری در حین محاکمهٔ او ۶۵۰ مورد قتل ذکر شده‌است. با وجود تمام مدارک علیه الیزابت، نفوذ خانواده‌اش او را از محاکمه شدن حفظ کرد ولی ۴ همدست او محاکمه و اعدام شدند. او در ۱۶۱۱خورشیدی در یکی از اتاق های قصرشش زندانی شد و چهار سال بعد درگذشت.

جریان حمام کردن الیزابت باتوری در خون دختران باکره، برای جوان ماندن، سال‌ها پس از مرگ او  فاش شد ولی بعضی این داستان را غیر واقعی دانستند.
اما سوزاندن ، قطع کردن دست ها، اندام تناسلی، خوردن گوشت زنان، گاز گرفتن صورت ، فرو کردن آنها در آب و فرستادن بیرون تا از سرما یخ بزنند، جراحی های آماتور گونه  و تفریحی بر روی قربانیان، گرسنه نگاه داشتن آنها، و سوء استفاده جنسی؛ از جنایات ثابت شده اوست

هرچند بیشتر اوقات شوهر او در میدان جنگ بود اما از رفتار او ناراضی نبود و حتی گاهی و به او پیشنهادهایی را می داد مثل، پوشاندن بدن دختر با عسل و او را در باغ رها کند تا حشرات او را نیش بزنند.

به او لقب کنتس خون و کنتس دراکولا را داده‌اند.

آرنولد پاول و پیتر پولوگوجوویتز صربستانی که هر دو بین سالهای۱۷۲۶ و ۱۷۲۵  در گذشته اند که به ادعای تاریخ هردو از خون انسانها تغذیه می کردند.

گریگوری راسپوتین
گریگوری راسپوتین

گریگوری راسپوتین صوفی ، ماجراجو و سیاست‌مدار روسی (متولد ۱۸۷۰و درگذشته ۱۹۱۷) است. وی قدرت و نفوذ عجیبی در دربار روسیه داشت و در اغلب کارهای کشور دخالت می‌کرد. چگونگی مرگ او در هاله‌ای از ابهام است. پیش‌بینی انقلاب روسیه توسط راسپوتین از معروفترین پیش‌بینی‌ها در تاریخ به حساب می‌آید. عده‌ای از مردم وی را به عنوان یک قدیس شفابخش و در بین عده‌ای دیگر به عنوان یک موجود شیطانی و خون آشام شناخته می‌شود.

ومپایر، نه یک هیولاست و نه یک روح، بلکه یک جسد زنده است، مرده‌ای که مرتبا باز می‌گردد، از قبر خود بیرون می‌آید برای کشتن. او نیروی زندگی را از وجود دیگران می‌گیرد و قادر است به موجودات دیگری مانند خفاش، گرگ یا موش تغییر شکل دهد.

خون آشام ها از نظر علم پزشکی؟

دلیل یا توضیح علمی برای وجود خون‌آشام‌ها وجود ندارد اما علم پزشکی نیز این پدیده را غیر ممکن نمی‌داند. به گزارش هافینگتن پست، در علم پزشکی به حالت خون آشامی و خون‌خواری، سندروم «رنفیلدز» می‌گویند و به این معناست که افراد مبتلا به این سندروم به طورغیر ارادی میل به نوشیدن خون دارند.

افراد مبتلا به سندروم رنفیلدز معمولا در دوران کودکی تجربه ای مرتبط با خون داشته‌اند و به همین دلیل از دیدن خون یا نزدیک شدن به آن هیجان‌زده می شوند و با افزایش سن علاقه آنها به خون نیز بیشتر می شود. این سندروم نوعی بیماری روانی محسوب شده و ممکن است از کنترل فرد خارج باشد. برخی دانشمندان بر این باورند که اختلالات ژنتیکی یا بیماری نادر سبب بروز این مشکل در افراد می‌شود.

تا به حال درمانی به جزء نوشیدن خون برای خون آشام ها موثر نبوده ‌است.

موزه خون آشام ها در نزدیکی پاریس

یکی مشهورترین افرادی که به جستجو در زندگی ارواح و موجودات افسانه ای می پردازد ژاک سیرنت نام دارد که سالهاست به تحقیق و بررسی در این زمینه مشغول است. ژاک سیرنت به عنوان تنها خون آشام شناس ( ومپایریست ) جهان شناخته می شود او حاصل بررسی های این سالهایش را از سال ۱۳۸۴ خورشیدی در موزه ی خصوصی در له‌لیلا (Les Lilas) به نمایش گذاشته است.

برای این که حس اسرار آمیزتری در این موزه جریان داشته باشد اغلب اشیا خاک گرفته و پوشیده از گرد و غبار هستند تا بیننده حس کنجکاوی بیشتری به دیدن آن ها بپردازد تا داستان آن وسیله را کشف کند. ژاک سیرنت نویسنده و معلمی است که از مادر و پدری فرانسوی در کانادا متولد شد. او از همان دوران جوانی به موضوعات و داستان هایی که به ارواح و بخصوص خون آشام ها مربوط می شد علاقمند بود. به همین خاطر در کنار کار و امور روزانه اش به کندو کاو و مطالعه درباره ی خون آشام ها پرداخت.

خون آشام های برتر سینما

خون آشامها در تاریخ سینما سابقه ای ۹۰ ساله دارد و اولین فیلم با این موضوع در سال ۱۹۲۲ با عنوان «نوسفراتو» به کارگردانی فریدریش ویلهلم مورنائو است. این فیلم در سال ۱۹۲۲ بر اساس رمان دراکولا اثر برام استوکر ساخته شد و  اولین فیلم تاریخ سینما در ژانر ترسناک محسوب می شود.

از دیگر فیلم های مطرح سینمای جهان که با مضمون این موجود رعب آور ساخته شده اند می توان به «دراکولایِ برام استوکر» محصول سال ۱۹۹۲ میلادی اشاره کرد

دراکولای-برام-استوکر-فرانسیس-فورد-کاپولا
دراکولای برام استوکر فرانسیس فوردکاپولا

از داستان برام استوکر اقتباسهای زیادی انجام شده اما بهترین اقتباس سینمایی آن فیلم دیدنی فرانسیس فورد کاپولاست که با بازی بازیگرانی چون گری الدمن،آنتونی هاپکینز، کیانو ریوز است. فورد کاپولا در این اثر از کاراکتر خون آشام فقط برای ترس و وحشت مخطاب استفاده نکرده و با ظرافت به ببرسی خصیصه های شیطانی این کارکتر پرداخته در نهایت بیننده با یک اثر روانشانسانه روبروست.
سری آثار «گرگ و میش» با وجود حضور چهره‌های تازه و هزینه کم تولید، فروش خوبی در گیشه کشورهای مختلف جهان داشت و تا حدی سبب ایجاد موج جدیدی از تولید فیلم‌های خون آشام شد.

مصاحبه با خون آشام
مصاحبه با خون آشام

«مصاحبه با خون آشام» محصول سال ۲۰۰۲ با بازی «تام کروز»، «براد پیت» و «آنتونیو باندراس»، « خون: آخرین خون آشام »، «خون آشام ها» محصول ۱۹۹۸، « سیرک عجیب: دستیار خون آشام» محصول ۲۰۰۹ و سریال «خاطرات یک خون آشام » دیگر فیلم های مطرح خون آشامی هستند.

 

پخش سریال «خون واقعی» از شبکه «اچ بی‌او» که بیشترین بیننده را بین سریالهای تلوزیونی داشت و همین امر تهیه کننده های تلوزیون را هم به رقابت وا داشت.

پوستر سریال خون حقیقی
خون حقیقی

توماس گرازا، استاد دانشگاه تگزاس که سالهاست موضوع خون آشامان در فرهنگ اسلاو را تدریس می‌کند درمورد استقبال از این شخصیت‌های تاریخی می‌گوید: اگر شما اهریمنی بد قیافه را که در گوشه‌ای مخفی شده ببینید هرگز به سوی او نخواهید رفت اما اهریمنی رمانتیک و ثروتمند همیشه انگیزه آشنایی را ایجاد می‌کند.

کلیپ آرت ومپایر

ولتر ( فیلسوف و نمایشنامه نویس قرن ۱۷ فرانسه ) از کلمه خون‌آشام، به عنوان صفتی برای اشخاص فاسد جامعه استفاده کرد. بدون دلیل نیست که خون آشام های ادبیات، معمولاً از خانواده‌های سلطنتی هستند.

  • خون‌آشام با مکیدن خون تولید مثل می‌کند. بر اساس گفته ای انجیل خوردن خون حرام است ولی خون آشام با این حربه نامیرا می شود و به دلیل است که خوش آشام موجودی زاده جهنم و یک یاغی در برابر خدا توصیف می شود.

تهیه و تنظیم : سینما پارت

User Rating: 0.3 ( 1 votes)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید