به جایی نرسیم که حتی آرزو کردن هم آرزو شود!

«وقتی کرامت انسانی مورد حمله قرار می‌گیرد آدم‌ها نمی‌توانند خودشان باشند. زمانی که فرمانروایی پول به جای مسائل انسانی حاکم باشد دیگر نمی‌توان برای انسان‌ها آرزویی بهتر از این کرد که خودشان باشند.»

اینها بخشی از سخنان سیف‌الله صمدیان – عکاس، فیلمساز و فیلم‌بردار ایرانی – است که در پاسخ به پرسش خبرنگار سینماپارت درباره‌ی آرزوهایش برای مردم در سال جدید مطرح می‌شود.

او می‌گوید: جامعه سالم باید مسؤولان سالم داشته باشد که در آن صورت بتواند به اقتصاد، سیاست و فرهنگی سالم دست پیدا کند. اینکه در حال حاضر تا چه حد توانسته‌ایم به الگوهای یک جامعه سالم دست پیدا کنیم، بماند. می‌دانم در حال حاضر جامعه ما از آرامش درونی برخوردار نیست ولی واقعیت این است که مشکلات ما صرفاً به سیاست و وضع بد اقتصادی کشور مربوط نمی‌شود.

صمدیان ادامه می‌دهد: فرهنگ بد حاکم بر جامعه می‌تواند از دلایل حال بد مردم باشد. به عنوان مثال دروغگویی مردم و اینکه دیگر هیچ کس خودش نیست و بیشتر مردم نقش بازی می‌کنند، آتش‌هایی هستند که به بدنه و هیبت انسانی یک جامعه می‌خورد و دیگر نمی‌تواند فروکش کند. اگر تک تک ما سعی کنیم که تا می‌توانیم دروغ نگوییم، خودمان باشیم و به حرکت‌های جمعی اعتقاد داشته باشیم جامعه به زیرساخت‌های انسانی خود نزدیک خواهد شد و تمام فشارها و فجایع جهانی مثل جنگ و یا اتفاقات طبیعی مثل زلزله و سیل هم نمی‌تواند بنیان انسانی را تکان دهد و مردم آن موقع تازه می‌توانند در زمان‌های سخت متحدتر شود.

صمدیان اظهار می‌کند: مردم باید تا آنجا که می‌توانند روابط انسانی را بر روابط مادی غالب کنند، در این صورت سال‌های بهتری هم خواهند داشت. ولی من امیدی ندارم که به این زودی بتوانیم به این امر دست یابیم ولی آرزو نه بر جوانان عیب است و نه بر پیرمردانی مثل من. امیدوارم آن روز زودتر برسد که دیگر به جایی نرسیم که حتی آرزو کردن برای این مسائل نیز برایمان آرزو شود.

او در پایان درباره برنامه‌هایش برای سال آینده گفت: برای برنامه‌های عکاسی در موقعیتی قرار دارم که هر لحظه درگیر آن هستم و تا زمانی که بتوانم و نیروی آن را داشته باشم برنامه‌های عکاسی و جشنواره جشن تصویر سال را برگزار خواهم کرد و به فعالیت ساخت مستند سازی هم ادامه خواهم داد.

انتهای پیام

/ سینماپارت /
منبع خبر

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید