اکران آثار مستندساز ایرانی در نیویورک

به گزارش سینماپارت، رویداد «مروری بر فیلم‌های کامران حیدری» از ۱۶ فروردین (۵ آوریل) به مدت یک ماه در سینما «اسپکتل تیاتر» از سالن‌های سینما مستقل و هنری نیویورک برگزار شده است. در این رویداد فیلم‌های «من نگهدار جمالی، وسترن می سازم»، «دینگومارو»، «علی آقا» و آخرین ساخته مستند کامران حیدری «واکس چه» به نمایش در می‌آید. «واکس چه» درباره‌ ابراهیم منصفی، شاعر و ترانه سرای سرشناس و الهام بخش جنوبی است.

استیون اریکسون منتقد، که در وبسایت‌های معتبری چون راجر ایبرت قلم می‌زند و از برگزار کنندگان این رویداد است در یک مقاله‌ مفصل در مورد آثار کامران حیدری، فیلم «من نگهدار جمالی، وسترن می سازم» را ادامه‌ سنتی در فیلم سازی ایران می‌داند که انعکاس دهنده فیلم‌هایی چون کلوزآپ و درختان زیتون عباس کیارستمی است.

 آقای اریکسون تفاوت این فیلم را با دو فیلمی که از کیارستمی نام برده است در  نقش آفرینی بسیار کم و مستند باقی ماندن اثر کامران حیدری می‌داند.
کامران حیدری مستندساز و عکاس ساکن شیراز، پیش از این هم حضور موفقی در نمایش‌های جهانی داشته و این بار در سینما اسپکتل تئاتر که به نمایش آثار تحسین شده‌ بین المللی می‌پردازد، حضور پررنگی با آثارش دارد. این اولین بار است که یک فیلمساز ایرانی در نیویورک آثارش را در قالب یک رویداد نمایش می‌دهد.

این اتفاق مهم بر پایه‌ نگاه کامران حیدری و سابقه‌ آن در ساخت مستندهای متفاوت با فضای ایران است، که توانسته در بهترین سینماهای نیویورک، سه اثر از ساخته‌های خود را به نمایش دربیاورد.
به بهانه‌ مرور آثار مستند کامران حیدری سایت راجر ایبرت، در یک مقاله‌ مفصل به بررسی این سه اثر پرداخته و آقای اریکسون از منتقدان مطرح حوزه‌ سینما، مصاحبه‌ای اختصاصی را با کامران حیدری ترتیب داده است که در آن به جزییات این فیلم‌ها، به خصوص مستند «واکس‌چه» پرداخته است.

«واکس‌چه» اولین اکران داخلی خود را در جشنواره‌ بین‌المللی فجر امسال که از اواخر فروردین برگزار می‌شود، تجربه خواهد کرد.

۵۷۲۴۵

/ سینماپارت /
منبع خبر

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید